Městská hromadní doprava v Budapešti

Poslední aktualizace článku: 24.11.2017

Autobusy, tramvaje, trolejbusy v Budapešti

Metro v Budapesti - na lince M3 jezdí ještě 40 let staré ruské soupravy, které však se postupně obnovují.Jsou v provozu denně od 4.30 do 23.00 hodin. V noci zajišťují hromadnou dopravu pouze autobusy (číslo linky začíná číslem 9) s provozem na 34 linkách a intervaly 10-60 minut. Na nočních autobusech platí jízdenky zakoupené ve voze (cena 400 Ft).
V Budapešti v současné době jezdí několika typů a modelů tramvají. Je mezi nimi výrobek pocházající z bývalého Československa, Německa ale i z Maďarska.
Naplánujte si trasu v Budapesti pomoci služby futár.

 

Metro v Budapešti

Malá aneb historická podzemní dráha - jiz 100 jezdí v Budapesti bez poruch (M1)Linky metra jsou v provozu denně od 4.30 do 23.30 hodin. Všechny tři trasy metra se křižují v centru města na náměstí Deák tér.
Linka M1 (linka žluté barvy) je Milénijní podzemní dráha (Földalatti) s trasou Vörösmarty tér - Mexikói út. První podpovrchová dráha na Evropském kontinentu, technicko-průmyslová památka obnovená do původní podoby před 100 lety.
Důležité zastávky: centrum města nám Vörösmarty tér, nám. Hrdinů (Hősök tere), Muzeum Krásných umění (Szépművészeti Múzeum), Zoo (Állatkert), hrad Vajdahunyad (Vajdahunyad vára), lázně Széchenyi (Széchenyi Fürdő), Dopravní Muzeum (Közlekedési Múzeum).
Linka M2 (linka červené barvy) má trasu Déli pályaudvar - Örs vezér tér.
Důležité zastávky: pravy břeh Dunaje nám. Batthyány (ojedinělý výhled na Parlament), levý břeh Dunaje nám. Kossuth (Parlament), centrum města nám. Deák tér (všechny tři trasy metra se křižují na náměstí Deák tér), další centrum města Astoria a nám Blaha Lujza, nádraží Keleti (Východní), poslední stanice Örs vezér tér (nákupní střediska Árkád a Sugár a zde je nástupistě na HÉV, jezdící do vyletního místa Gödöllő).
Linka M3 (linka modré barvy) má trasu Újpest, Városközpont - Kőbánya-Kispest.
Upozornění a informace: na lince M3 od 4.11.2017 probíhá rozsáhlá oprava, která potrvá do konce roku 2018. Ze směru Városkozpont do stanici Lehel tér je výluka, ale na tomto úseku jezdí autobusy.
Viz. ještě článek o historii a o nejnovějším metru města
HÉV (linky zelené barvy). Z Budapešti vyjíždějí soupravy železniční rychlodráhy HÉV do historického městečka Szentendre, na ostrov Csepel v jižní části hlavního města a jednak do blízkých měst v aglomeračním okruhu Gödöllő, Ráckeve.

Lodní doprava po Dunaji na úseku Budapešť
Od 1. července pravidelně jezdí odě po Dunaji na území Budapešti - samozřějmě za cenu normálních jízdenek.
Podrobný popis o novém prostředku hromadní dopravy.

Taxislužba od 1.9.2013 - článek

Budapešť - Alžbetin most (Erzsébet híd) znovu postaven v roku 1964.Ceny jízdenek hromadné dopravy v Budapešti

  • Linková jízdenka - na celou délku trasy: 350 Ft (s platností pro městský autobus, tramvaj, trolejbus, metro, zubačkovou lanovku a hradní autobus jakož i pro HÉV v rámci územně správních hranic Budapešti),
  • sběrná jízdenka - bloček: na 10 jízd za 3000 Ft,
  • denní jízdenka 1650 Ft,
  • 3 denní jízdenka 4150 Ft.

Označená jízdenka (linková jízdenka, a autobusu zakoupená jízdenka a sběrná jízdenka) má platnost pro jednu jízdu po jedné lince v přímém směru. Na metru však přestup na náměstí Deák Feren tér je povolen. Cestující bez platné jízdenky jsou při kontrole povinni kromě ceny jízdenky zaplatit i pokutu. Denní, 3 denní jízdenka samosebou platí jak je to v jejích názvu.

Podrobný popis o možnostech nákupu jízdenek!

Horská lanová dráha v Budapešti jede od mostu Lánchíd - Řetězový most (Clark Ádám tér)Speciální dopravní prostředky

Horská lanová dráha v Budapešti

Horská lanová dráha v délce 100 metrů, kterou lze vyjet na Budínský hrad (trasa Clark Ádám tér, Lánchíd - Řetězový most - Szent György tér) denně od 7.30 do 22 hodin. Nejezdí každé liché pondělí kvůli pravidelné údržbě výjimkou dnů pracovního klidu a svátků. Cena zpáteční jízdenky 1450 Ft, dětská jízdenka 940 Ft. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Budapešť - Budínský hrad - nám.Szent György tér - konečná Lanové dáhy

Zubačka (tramvaj číslo 60) v Budapešti (od 1.8.2014 kvůli generální opravě mimoprovoz)

Jezdí po trase Városmajor - vrch Széchenyi hegy denně od 5.17 do 23.30 hodin ve 20-minutových intervalech. Na konečné zastávce je možno přestoupit na Dětskou železnici. Cena jízdenek:
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Dětská železnice na vrchu Széchenyi-hegy v Budapešti

Trasa Széchenyi hegy - Hűvösvölgy) nabízí jízdu budínskými lesy v délce 12 km trvající 45 minut. Je v provozu denně od 9 do 16 hodin, v době od 24. října do 19. března od 9 do 15 hodin. Cena zpáteční 1400 Ft, dětská (věk 3-14 let) jízdenka 700 Ft. Rodinná jízdenka (2 dospelé osoby a 3 děti) 3500 Ft. Zvláštností této železnice je, že ji obsluhují děti ve věku 10-12 let. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Sedačková lanovka (Libegő) v Budapešti

Trasa Zugliget - vrch János-hegy - 525 m - nejvyšší bod města. Tato lanová dráha nás vyveze na nejvyšší bod Budapešti - na Jánosův vrch - denně od 9 do 17 hodin, v době mezi 16. zářím a 15. květnem od 9 do 15.30 hodin. Cena zpáteční jízdenky 1400 Ft, dětská (věk 3-14 let) jízdenka 700 Ft. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Cyklokočáry Bringó-hintó v Budapešti

Tato šlapací nebo elektrické vozítka pro 2-6 osob si je možno pronajmout na Markétině ostrově (Margit-sziget), základna s půjčovnou (hrad Bringó-vár) se nachází na severním konci ostrova na břehu Dunaje naproti hotelům.
Ceny za šlapací vozítko: 1980 Ft na půl hodinu pro 3 dospelé a 2 děti, na hodinu 2980 Ft.
Ceny za elektrické vozítko: 2980 Ft na půl hodinu pro 3 dospelé a 2 děti, na hodinu 4480 Ft.
Lze ještě půjčit elektrické dvoukolky, dětské elektrické motorky. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Více o městské hromadní dopravě v Budapešti

Označená jízdenka má platnost pro jednu jízdu po jedné lince (autobus, tramvaj, trolejbus) v přímém směru.
V metru (M1, M2 a M3) označená jízdenka platí i na přestupy v jedném směru a to celkem 60 minut.
Cestující bez platné jízdenky jsou při kontrole povinni kromě ceny jízdenky zaplatit i pokutu. Provádějí se pravidelné kontroly u vchodu metra i u nástupišť tramvají za asistenci policii nebo bezpečnostní služby. Chování revizorů nebylo v dřívějších času kulturní, nejspíš agresívní. Ale zdá se, že tato úroveň chování budapešťských revizorů je již minulost.

Jízdenky se prodávají v prodejnách novin a tabáku, na stanicích metra nebo u pouličních stánků, automatů a prodejců. Automaty však jsou zastaralé, jejích fungování je nejisté. Předem zakoupenou jízdenku si cestující musí sám označit a musí ji mít u sebe do ukončení jízdy, aby ji v případě kontroly jízdenek mohl předložit revizorům. Přístroje k označování jízdenek jsou v metru umístěny u vchodu do placeného prostoru, v ostatních prostředcích hromadné dopravy jsou ve vozech (nutno dodat, že hodně z těchto přístrojů je nefunkční).

Novinky

Taxislužba v Budapešti

Nový sazebník platí od července 2018 pro všechni firmy provozující taxislužbu. Nejsou povolené firmám poskytovat slevy, vydávat věrnostní karty, určit si speciální sazby a pod. Co taxík to platí tyto ceny: nástupní sazba 700 Ft (cca 2,26 €), za 1 km zaplatíte 300 Ft (cca 0,97 €) a za čekání 75...
Celý článek

Adventní a vánoční trhy v Budapešti

V hlavním mwstě Maďarska každý obvod pořádá Adventní a vánoční trhy, ale beze sprou největší se koná a to už 20. v srdci města na náměstí Vörösmarty tér. Blíží se ke konci rekontrukce tohoto náměstí a od 9. listopadu 2018 do 1. ledna 2019 mohou být zde zahájeny Adventní a vánoční trhy. V průběhu...
Celý článek

Podzemní dráha v Budapešti

Když byla v roce 1896 uvedena budapešťská podzemní dráha do provozu, stala se první podzemní dráhou na našem kontinentu, neboť starší bylo londýnské metro. Cesta z centra Budapešti do Městských sadů (Városliget - i dnes funguje) trvala necelých 10 minut. Tato podzemka - jak jí říkají místní - ...
Celý článek

Nové automaty na jízdenky v Budapešti

Koupit jízdenku na MHD v Budapešti bylo donedávna velkým dobrodružstvím obzvlášť pro cizince... Od letošního jara se však vše zmĕnilo k lepšímu, bez nadsázky až do ideálního stavu a to na svĕtovou úroveň. Zdroj fotky: Nyitrai Dávid/BKK (automat na jízdenky na náměstí Baross tér u Východního...
Celý článek

Budapešť na kole - veřejná půjčovna kol v Budapešti MOL Bubi

Aktualizace: od 8.9.2014 system veřejné půjčovny kol v Budapešti je již v plném provozu. Veřejná půjčovna kol v Budapešti je a bude nedílnou součástí MHD. Zatím je k dispozici 76 stanic kol a celkem 1 100 kusů kol. Lze použít tuto formu dopravy na základě lístku na 24, 72 hodin a na 7 dnů. Místní...
Celý článek

Nejnovější metro v Budapešti již od léta 2014

Aktalizace dne 4.4.2014.: metro je již v provozu. Historie a pozitivní i negativní rekordy budapešťského metra jsou tématem, které si snad zaslouží tento článek. Hned na začátku lze konstatovat, že v prvopočátcích probíhala výstavba podzemní dráhy a zároveň klasického prvního metra velice...
Celý článek

Jednotná sazba taxislužby v Budapesti

Od 1. září vstupuje v platnost jednotná sazba u všech taxiků v Budapesti. Zaplatíte za 1 km po Budapesti 280 forintů (cca 24 CZK), za 1 min. čekání 70 forintů (cca 6 CZK). Nástupní sazba je 450 forintů (cca 38,60 CZK). Zároveň byly zrušené veškeré slevy, věrnostní karty, speciální sazby letiště a...
Celý článek

Kam dál z Budapešti?

Maďarský autor, uznávaný specialista na cestování Vám ve svém článku poradí, kam na dovolenou v Maďarsku a jak si zajistit nejlépe ubytování. celý článek
Celý článek

Rezervace ubytování v maďarských lázní

Nedávno byla zprovozněna webová stránka o maďarských termálech a lázních. Provozovatel stránek přímo z Maďarska Vám nabízí komplexní, stručný popis 32 nejznámějších lázní. Nabízí rovněž možnost rezervace ubytování ve všech lázních. Toto všechno není možná žádná novinka, ale výhodou a předností je...
Celý článek

Prohlídka Budapešti lodí téměř zdarma!

Aktualizace článku: 14/04/2017 Aktualizace článku: 26/06/2015 Aktualizace článku: 01/12/2014 Tento článek bude o trochu delší, ale stojí za to si ho přečíst, pokud chcete absolvovat nejlevnější, ale nejobsažnější prohlídku hlavního města Budapešť. Již skoro 5 let si můžete prohlédnout Budapešť z...
Celý článek

Komunikace česky nebo slovensky!

INFOLINKA (9-18 hod.)
+36 30 680 26 26
info@ubytovani-budapest.cz
Vytvořeno službou Webnode