Městská hromadní doprava v Budapešti

Poslední aktualizace článku: 24.11.2017

Autobusy, tramvaje, trolejbusy v Budapešti

Metro v Budapesti - na lince M3 jezdí ještě 40 let staré ruské soupravy, které však se postupně obnovují.Jsou v provozu denně od 4.30 do 23.00 hodin. V noci zajišťují hromadnou dopravu pouze autobusy (číslo linky začíná číslem 9) s provozem na 34 linkách a intervaly 10-60 minut. Na nočních autobusech platí jízdenky zakoupené ve voze (cena 400 Ft).
V Budapešti v současné době jezdí několika typů a modelů tramvají. Je mezi nimi výrobek pocházající z bývalého Československa, Německa ale i z Maďarska.
Naplánujte si trasu v Budapesti pomoci služby futár.

 

Metro v Budapešti

Malá aneb historická podzemní dráha - jiz 100 jezdí v Budapesti bez poruch (M1)Linky metra jsou v provozu denně od 4.30 do 23.30 hodin. Všechny tři trasy metra se křižují v centru města na náměstí Deák tér.
Linka M1 (linka žluté barvy) je Milénijní podzemní dráha (Földalatti) s trasou Vörösmarty tér - Mexikói út. První podpovrchová dráha na Evropském kontinentu, technicko-průmyslová památka obnovená do původní podoby před 100 lety.
Důležité zastávky: centrum města nám Vörösmarty tér, nám. Hrdinů (Hősök tere), Muzeum Krásných umění (Szépművészeti Múzeum), Zoo (Állatkert), hrad Vajdahunyad (Vajdahunyad vára), lázně Széchenyi (Széchenyi Fürdő), Dopravní Muzeum (Közlekedési Múzeum).
Linka M2 (linka červené barvy) má trasu Déli pályaudvar - Örs vezér tér.
Důležité zastávky: pravy břeh Dunaje nám. Batthyány (ojedinělý výhled na Parlament), levý břeh Dunaje nám. Kossuth (Parlament), centrum města nám. Deák tér (všechny tři trasy metra se křižují na náměstí Deák tér), další centrum města Astoria a nám Blaha Lujza, nádraží Keleti (Východní), poslední stanice Örs vezér tér (nákupní střediska Árkád a Sugár a zde je nástupistě na HÉV, jezdící do vyletního místa Gödöllő).
Linka M3 (linka modré barvy) má trasu Újpest, Városközpont - Kőbánya-Kispest.
Upozornění a informace: na lince M3 od 4.11.2017 probíhá rozsáhlá oprava, která potrvá do konce roku 2018. Ze směru Városkozpont do stanici Lehel tér je výluka, ale na tomto úseku jezdí autobusy.
Viz. ještě článek o historii a o nejnovějším metru města
HÉV (linky zelené barvy). Z Budapešti vyjíždějí soupravy železniční rychlodráhy HÉV do historického městečka Szentendre, na ostrov Csepel v jižní části hlavního města a jednak do blízkých měst v aglomeračním okruhu Gödöllő, Ráckeve.

Lodní doprava po Dunaji na úseku Budapešť
Od 1. července pravidelně jezdí odě po Dunaji na území Budapešti - samozřějmě za cenu normálních jízdenek.
Podrobný popis o novém prostředku hromadní dopravy.

Taxislužba od 1.9.2013 - článek

Budapešť - Alžbetin most (Erzsébet híd) znovu postaven v roku 1964.Ceny jízdenek hromadné dopravy v Budapešti

  • Linková jízdenka - na celou délku trasy: 350 Ft (s platností pro městský autobus, tramvaj, trolejbus, metro, zubačkovou lanovku a hradní autobus jakož i pro HÉV v rámci územně správních hranic Budapešti),
  • sběrná jízdenka - bloček: na 10 jízd za 3000 Ft,
  • denní jízdenka 1650 Ft,
  • 3 denní jízdenka 4150 Ft.

Označená jízdenka (linková jízdenka, a autobusu zakoupená jízdenka a sběrná jízdenka) má platnost pro jednu jízdu po jedné lince v přímém směru. Na metru však přestup na náměstí Deák Feren tér je povolen. Cestující bez platné jízdenky jsou při kontrole povinni kromě ceny jízdenky zaplatit i pokutu. Denní, 3 denní jízdenka samosebou platí jak je to v jejích názvu.

Podrobný popis o možnostech nákupu jízdenek!

Horská lanová dráha v Budapešti jede od mostu Lánchíd - Řetězový most (Clark Ádám tér)Speciální dopravní prostředky

Horská lanová dráha v Budapešti

Horská lanová dráha v délce 100 metrů, kterou lze vyjet na Budínský hrad (trasa Clark Ádám tér, Lánchíd - Řetězový most - Szent György tér) denně od 7.30 do 22 hodin. Nejezdí každé liché pondělí kvůli pravidelné údržbě výjimkou dnů pracovního klidu a svátků. Cena zpáteční jízdenky 1450 Ft, dětská jízdenka 940 Ft. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Budapešť - Budínský hrad - nám.Szent György tér - konečná Lanové dáhy

Zubačka (tramvaj číslo 60) v Budapešti (od 1.8.2014 kvůli generální opravě mimoprovoz)

Jezdí po trase Városmajor - vrch Széchenyi hegy denně od 5.17 do 23.30 hodin ve 20-minutových intervalech. Na konečné zastávce je možno přestoupit na Dětskou železnici. Cena jízdenek:
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Dětská železnice na vrchu Széchenyi-hegy v Budapešti

Trasa Széchenyi hegy - Hűvösvölgy) nabízí jízdu budínskými lesy v délce 12 km trvající 45 minut. Je v provozu denně od 9 do 16 hodin, v době od 24. října do 19. března od 9 do 15 hodin. Cena zpáteční 1400 Ft, dětská (věk 3-14 let) jízdenka 700 Ft. Rodinná jízdenka (2 dospelé osoby a 3 děti) 3500 Ft. Zvláštností této železnice je, že ji obsluhují děti ve věku 10-12 let. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Sedačková lanovka (Libegő) v Budapešti

Trasa Zugliget - vrch János-hegy - 525 m - nejvyšší bod města. Tato lanová dráha nás vyveze na nejvyšší bod Budapešti - na Jánosův vrch - denně od 9 do 17 hodin, v době mezi 16. zářím a 15. květnem od 9 do 15.30 hodin. Cena zpáteční jízdenky 1400 Ft, dětská (věk 3-14 let) jízdenka 700 Ft. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Cyklokočáry Bringó-hintó v Budapešti

Tato šlapací nebo elektrické vozítka pro 2-6 osob si je možno pronajmout na Markétině ostrově (Margit-sziget), základna s půjčovnou (hrad Bringó-vár) se nachází na severním konci ostrova na břehu Dunaje naproti hotelům.
Ceny za šlapací vozítko: 1980 Ft na půl hodinu pro 3 dospelé a 2 děti, na hodinu 2980 Ft.
Ceny za elektrické vozítko: 2980 Ft na půl hodinu pro 3 dospelé a 2 děti, na hodinu 4480 Ft.
Lze ještě půjčit elektrické dvoukolky, dětské elektrické motorky. Denní, 3 denní a 7 denní jízdenka zde naplatí.
Pro další informace se obraťte s důvěrou na recepci Vašeho hotelu.

Více o městské hromadní dopravě v Budapešti

Označená jízdenka má platnost pro jednu jízdu po jedné lince (autobus, tramvaj, trolejbus) v přímém směru.
V metru (M1, M2 a M3) označená jízdenka platí i na přestupy v jedném směru a to celkem 60 minut.
Cestující bez platné jízdenky jsou při kontrole povinni kromě ceny jízdenky zaplatit i pokutu. Provádějí se pravidelné kontroly u vchodu metra i u nástupišť tramvají za asistenci policii nebo bezpečnostní služby. Chování revizorů nebylo v dřívějších času kulturní, nejspíš agresívní. Ale zdá se, že tato úroveň chování budapešťských revizorů je již minulost.

Jízdenky se prodávají v prodejnách novin a tabáku, na stanicích metra nebo u pouličních stánků, automatů a prodejců. Automaty však jsou zastaralé, jejích fungování je nejisté. Předem zakoupenou jízdenku si cestující musí sám označit a musí ji mít u sebe do ukončení jízdy, aby ji v případě kontroly jízdenek mohl předložit revizorům. Přístroje k označování jízdenek jsou v metru umístěny u vchodu do placeného prostoru, v ostatních prostředcích hromadné dopravy jsou ve vozech (nutno dodat, že hodně z těchto přístrojů je nefunkční).

Novinky

Dálniční poplatky v Maďarsku od 1.1.2015

Na začátku prosince tohoto roku maďarská vláda projednala návrh zákona podle kterého se mají změnit nejenom ceny dálničních poplatku ale celý system placení včetně kategorizace motorových vozidel. Podstatou této změny na M0 je (okružní dálnice kolem Budapešti), že některé úseky této dálnice budou...
Celý článek

Noční koupání v Győru lázních Rába-Quelle!

Letos na podzim se bude pokračovat velmi populární noční koupání v lázních Győr! V níže uvedených termínech od 21 hod. do 24 hod. Termíny: V říjnu: 17. a 24. (pátky), v listopadu: 7. a 21. (pátky), v prosinci: 5. a 19.(pátky). Ceny: 2100 Ft/osoba 2600 Ft/osoba včetně požívání saun
Celý článek

Nové automaty na jízdenky v Budapešti

Koupit jízdenku na MHD v Budapešti bylo donedávna velkým dobrodružstvím obzvlášť pro cizince... Od letošního jara se však vše zmĕnilo k lepšímu, bez nadsázky až do ideálního stavu a to na svĕtovou úroveň. Zdroj fotky: Nyitrai Dávid/BKK (automat na jízdenky na náměstí Baross tér u Východního...
Celý článek

Podzemní dráha v Budapešti

Když byla v roce 1896 uvedena budapešťská podzemní dráha do provozu, stala se první podzemní dráhou na našem kontinentu, neboť starší bylo londýnské metro. Cesta z centra Budapešti do Městských sadů (Városliget - i dnes funguje) trvala necelých 10 minut. Tato podzemka - jak jí říkají místní - ...
Celý článek

Budapešť na kole - veřejná půjčovna kol v Budapešti MOL Bubi

Aktualizace: od 8.9.2014 system veřejné půjčovny kol v Budapešti je již v plném provozu. Veřejná půjčovna kol v Budapešti je a bude nedílnou součástí MHD. Zatím je k dispozici 76 stanic kol a celkem 1 100 kusů kol. Lze použít tuto formu dopravy na základě lístku na 24, 72 hodin a na 7 dnů. Místní...
Celý článek

Povodňová situace v Maďarsku

Informujeme Vás o tom, že v Maďarsku v době vyhotovení tohoto článku povodně nehrozí. Je pravdou, že extrémně hodně srážek v posledních týdnech poněkud zvýšilo hladinu maďarských řek, ale povodně nehrozí. Hráze všude zvládnou zvýšení hladiny řek. Takže lze konstatovat, že povodňová situace je pod...
Celý článek

Kupónové slevy v maďarských lázní Hegykő?

Ne, nejsou nabízené kupónové slevy, nýbrž tvorba cen je přízpůsobená trhu. Z toho vyplývá, že penzión Marben*** Vám nabízí opravdu přátelské ceny až do začátku příštího roku výjimkou Vánoc a Silvestra. Za 98 Euro pro 2 osoby se nabízí 2x ubytování se snídaní podávané ve formě bufetu, 1x vstupenka...
Celý článek

ČSA letí z Prahy na maďarské letiště Hévíz-Balaton Airport

Z letiště lze za pár minut dojet do lázní Hévíz, Zalakaros a samozřejmě i k Balatonu. Na tomto letišti již skoro 10 let přistávají letouny z Německa, z Ruska a teď již i z České republiky. Na  webových stránkách ČSA se píše: "Novou sezónní linku z Prahy do Maďarska na letiště Hévíz-Balaton...
Celý článek

Hrajte a vyhrajte 3-denní pobyt

Odpovězte správně na pár otázek a přihlašte se k odběru novinek! Bude-li Vám přát štěstí, můžete vyhrát pobyt na 3 dny (2 noci) s polopenzí v hotelu Répce*** v maďarských lázních  Bükfürdő! Více na stránkách a-madarsko.cz
Celý článek

Komunikace česky nebo slovensky!

INFOLINKA (9-18 hod.)
+36 30 680 26 26
info@ubytovani-budapest.cz
Vytvořeno službou Webnode