Pokud Vás níže uvedené tema zajímá, určitě si přečtěte článek o připravovaných změnách u některých muzeí.
Přemístění muzeí v Budapešti a rekonskrukce městského parku

Muzea v Budapešti

Dům teroru (Terror Háza)
Pro značnou část Maďarů znamenala v minulém století Andrássyho ulice č. 60 úzkost a strach v jejich srdcích. Nejprve v roce 1944, kdy se dům stal sídlem fašistického režimu, poté do roku 1956, kdy byl centrem komunistické tajné policie. Dnes je budova stylizována do Muzea, využívající i sklepní prostory, a ukazující i nástroje tehdejších výslechů. Dům má připomínat svým návštěvníkům hrůzy totalitního režimu tak, aby se více nemohly opakovat.
Otevírací doba: Út-Pá 10-18.00 (poslední vstup 16.30); So-Ne 10-19.30 (poslední vstup 18.00)

Muzeum krásných umění (Szépművészeti Múzeum)
Muzeum na náměstí Hősők tere se pyšní znamenitou kolekcí děl uměleckých osobností z celé Evropy: El Greco, Goya, Raphael, Rubens, Monet, Manet a Cezanne. Ke shlédnutí se nabízí rovněž sbírka umění starého Egypta, antického Řecka a Říma.
Otevírací doba: Út-Ne: 10-17.30 (v pondělí zavřeno)

Park soch (Szoborpark)
Na jednom místě jsou shromážděné gigantické památníky komunistické diktatury, sochy Marxe, Engelse, Lenina a dalších představitelů socialistické kultury. Podobně jako Dům teroru je to připomínka “Velkého bratra”, se kterým Maďaři žili po dobu čtyřiceti let. Park je dosažitelný městskou dopravou and a a přímým autobusem z náměstí Deák tér.
Otevírací doba: denně od 10 hodin do setmění

Maďarská Národní galerie (Magyar Nemzeti Galéria)
Sbírka umístěná ve třech křídlech Budínského Hradního paláce vlastní na 100 000 uměleckých děl od nejstarších dob založení státu až po současnost.
Otevírací doba: Út-Ne: 10-18.00 (v pondělí zavřeno)

Maďarské Národní muzeum (Magyar Nemzeti Múzeum)
Zní to jako cliché, ale vynechat návštěvu Národního muzea je nemožné. Krátká procházka bulvárem Múzeum körut od stanice metra na náměstí Kálvin tér Vás přivede až k římskému sloupoví nádherné klasicistní budovy. Zdejší stálá výstava představuje dějiny Uherska a Maďarska od vzniku státu až po 20. století.
Otevírací doba: Út-Ne: 10-18.00 (v pondělí zavřeno)

Ludwigovo muzeum (Ludwig Múzeum)
Ludwigovo muzeum, přemístěné k nedávno nově vybudovanému Paláci umění, bylo první mezinárodní „vitrínou“ současného maďarského umění, zahrnující také některé pozdní práce Picassa, díla amerického pop art a kolekce prací autorů z bývalého východního bloku.
Otevírací doba: Út-Ne: 10-20.00 (v pondělí zavřeno), poslední sobotu každého měsíce: 10-22 hod.

Etnografické muzeum (Néprajzi Múzeum)
Nachází se v blízkosti Parlamentu a jeho sbírka je oslavou maďarského folklóru. Nabízí také řadu dočasných výstav uměleckých prací, fotografie, oděvů a šperků. Pokud etnografie není Vaším „žánrem“ pak samotná budova stojí rozhodně za shlédnutí.
Otevírací doba: Út-Ne: 10-18.00 (v pondělí zavřeno)

Uměleckoprůmyslové muzeum (Iparművészeti Múzeum)
Muzeum vyniká již samotnou budovou, jejíž střecha ze Zsolnay keramiky je patrná při příjezdu do města ze směru od letiště. Muzeum uchovává obrovskou kolekci textilu, keramiky a nábytku, užívaných v průběhu staletí. Budova je pozoruhodná také pro svůj ojedinělý interiér.
Otevírací doba: Út-Ne: 10-18.00 (v pondělí zavřeno)

Výstavní hala Műcsarnok
Největší výstavní objekt v zemi a jedna z dominantních klasicistních budov spoluvytváří vzhled Náměstí Hrdinů. Pravidelně se zde pořádají dočasné výstavy, zejména moderního umění. Pro aktuální informace o akcích a výstavách sledujte webové stránky.

Památník Holocaustu (Holokauszt Emlékközpont)
Památník není zamýšlen jen jako muzeum a pamětní místo, ale také jako fórum pro diskuzi o holocaustu jako součásti maďarských a německých dějin. Na konci druhé světové války zahynulo na 600 000 Maďarů, většinou Židů a Romů.

Židovské muzeum (Magyar Zsidó Múzeum)
V pozadí Velké synagogy se nachází budova Židovského muzea, kde se narodil Theodore Herzl, otec sionizmu. Muzeum uchovává mimořádně cennou sbírku judaik včetně fotografií a artefaktů. V Budapešti dodnes, přes ničivý holocaust, žije nejpočetnější židovská populace z měst Východní Evropy.

KOGart – Dům umění a gastronomie (KOGart - A művészetek és gasztronómia háza)
KOGart na Andrássyho třídě je místem vyhrazeným milovníkům umění a gurmánům. Kromě pravidelných výstav, příležitostných událostí a koncertů se budova pyšní také znamenitou restaurací a kavárnou.

Komunikace česky nebo slovensky!

INFOLINKA (9-18 hod.)
+36 30 680 26 26
info@ubytovani-budapest.cz
Vytvořeno službou Webnode