Městský park Budapesť

Obři rekonstrukce Městského parku (Városliget) v Budapešti

Co je v Budapešti Městký park?
Budapešť má 3 obrovské veřejné parky: jeden se jmenuje Městský park (Városliget) nacházající se na žluté lince podzemní dráhy (stanice Hősök tere, Széchényi fürdő a Mexikói út) o rozloze 100 hektarů. Druhý park je Lidový park (Népliget) o rozloze 129 hektarů. A ten třetí, kterému se říká plíce centra Budapešti je Margaretin ostrov (Margitsziget) o rozloze 96 hektarů.

Celková obnova Městského parku začala v roce 2016 a bude dokončená v roce 2020. Investice je velká, dosahuje 1,2 miliardy €. Je důležité však vedět, že park je i nyní v provozu navdory rozsáhlé rekonstrukci. Postupně se předávají veřejnosti nové části s novýmy funkcemi. Například na jaro bylo pžedán obrovské dětské hřiště. Součásti hřiště je i park nevidomých.
V dubnu pejskaři se dočkali nádherného zážitkového parku pro své miláčky.

Budapešť - Městský park - Zážitkový park pro pejsky

Zdroj fotky: ligetbudapest.hu
Došlo však i přemístění několika tuctu 100 letých stromů, což vyvolalo velké protesty.
Ješte v této první etapě se dokončí výstavba různých sportovních ploch, velký běžící okruh a další jiné možnosti pro sportování.
Promenáda Kós Károly sétány povede přímo na náměsti Hrdinů. Na tomto náměstí se na podzim dokončí celková rekontrukce muzea Krásných umění (Szépművészeti Múzeum) a těsně u budovy muzea se založí vkusný park sloužící k odpočinku.

Budapešť - Městský park - Muzeum krásných umění

Zdroj fotky: ligetbudapest.hu

Nedílnou součástí parku jso véhlasné lázně Széchenyi (Széchenyi Fürdő). Kolem budovy byly ošklivé kiosky - místo ně už jsou v provozu hezké pavilony (Pavilonok).

Budapešť - Městský park - pavilony u lázní Széchenyi

Zdroj fotky: ligetbudapest.hu

Další významná budova parku je Dům Olaf Palme. Budova bude dále fungovat jako Dům milénia. Před budovu se vytvoří Růžová záhrada - bude vysazeno 5000 tísíc růžových keřů. Dokončení se očekává v roce 2019.
Obnový se i Opalovací záhrada a nebude scházet z parku ani nová stanice veřejné, automatický fungující půjčovny kol MolBubi (momentálně v hlavním městě MolBubi má 126 staníc, kde se nabízí více než 1500 kol).

Auta nepatří do parku! Budou zrušené obří parkovišti v parku (parkovište pro zájezdové autobusy již byly v parku zrušené - mají jiné vyznačené místo) a místo ní se postaví nová budova Národopisného muzea (Néprajzi Múzeum). Je ale myšleno i na motoristy: v budoucnu se postavi 3 podzemní parkovště a jedno venkovní (P+R) o celkovů kapacity 2500 vozidel.

Bude se rozširovat Zoologická záhrada (Állatkert) s Parkem Pannon. Je dokončena obnova Dopravního Muzea - bude dále fungovat jako Dům maďarské innovace (Magyar innováció háza).

Budapešť - Městský park - Pannoský park v Zoologické záhradě

Budapešť - Městský park - Dům milénia (bývalý Dopravní muzeum)

Zdroj fotek: ligetbudapest.hu

Nové budovy ve výstavbě: Národopisné muzeum (Néprajzi Múzeum), Dům maďarské hudby (Magyar zene Háza), Národní galerie (Nemzeti Galéria), a Divadlo městského parku (Városligeti Színház) - budova divadla zde stála az do roku 1951, když byla zbouraná aby se vytvořila obří plocha pro "veleprohlídek" minulého režimu.

Budapešť - Městský park - Dům maďarské hudby

Budapešť - Městský park - Národní galerie

Budapešť - Městský park - Divadlo v městském parku

Zdroj fotek: ligetbudapest.hu

Celá rekonrtukce probíhá pod mottem: zeleň-kultura-odpočinek a sport.

Myslíme, že cizinci, Maďaři a budapeštci se mají na co těšit!

 

Komunikace česky nebo slovensky!

INFOLINKA (9-18 hod.)
+36 30 680 26 26
info@ubytovani-budapest.cz
Vytvořeno službou Webnode